Beskrivelse
Produktbeskrivelse
HYPE ITQAL er en organisk biostimulant, der bygger på naturlige rodekssudater og planteudskillelser. Den er udviklet til at stimulere jordens mikroliv, hvilket giver en bedre etablering af nyttige organismer, som mykorrhiza (MYGAL), og dermed et sundere rodmiljø. Resultatet er en stærkere vækst og en mere stabil blomstring, helt på naturens præmisser.
Formlen kombinerer organisk materiale, aminosyrer og fulvinsyrer, som tilsammen giver en komplet biostimulerende effekt. ITQAL virker hurtigt, forbedrer jordens balance, og hjælper planterne med at modstå stress igennem hele cyklussen. Det kan anvendes både som bladgødning i de første uger, eller gennem vandingsvandet i hele vækst- og blomstringsfasen. På den måde sikres maksimal optagelse, fra start til slut.
Sammensætning : Organisk materiale 10 %, Aminosyrer 7 %, Fulvinsyrer 6 %, Kvælstof 1,4 % + naturlige rodekssudater og organiske syrer
Produktdata
- Producent : HYPE
- Model : ITQAL
- Type : Biostimulant / organisk supplement
- Velegnet til : Fra start af dyrkningen til 2–3 uger før høst
- Indhold : 0,25 liter
- Form : Flydende
- Anvendelse : 2–4 ml/l via vanding, 2–3 ml/l som bladgødning (uge 1–8)
Yderligere information
Mængde | 0,25 Liter |
---|---|
Type | Væske |
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.